EN | PL | DE
ul. Przemysłowa 4A, 59-800 Lubań, Polska 888 999 984 lub 535 371 710 rejestracjaluban@gmail.com

Informacja odnośnie odmowy wizyty stomatologicznej

Drodzy Pacjenci!

W trosce o Wasze dobro i Naszą współprace pragniemy poinformować o możliwości odmowy wizyty stomatologicznej z uwagi na różne przeciwskazania, w przypadku wystąpienia któregokolwiek z nich, prosimy niezwłocznie powiadomić rejestracje.

Nie każdy wybierając się na wizytę do lekarza dentysty ma świadomość, że stomatolog ma prawo odmówić leczenia bądź odwołać wizytę. Takie uprawnienia stomatologom nadaje między innymi Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty jak również Kodeks Etyki Lekarskiej.

Kiedy zatem lekarz dentysta ma prawo odmówić wizytę?.

  • Kodeks Etyki Lekarskiej wylicza tu między innymi stan zdrowia lekarza uniemożliwiający mu udzielenie pomocy pacjentowi, trudną sytuację życiową dentysty czy brak odpowiedniej specjalizacji do wykonania określonego rodzaju świadczenia.
  • Zabiegów stomatologicznych nie powinno się wykonywać wtedy, gdy pacjent jest chory czy przeziębiony, czyli ma katar i kaszel, albo nawet gorączkę. Dzieje się tak dlatego, że nieżyt górnych i dolnych dróg oddechowych zdecydowanie utrudnia swobodne oddychanie. Podczas leczenia na fotelu dentystycznym nos musi być w pełni drożny, ponieważ pacjent ma wówczas ograniczone możliwości oddychania ustami. Jeśli nos jest zapchany, to istnieje ryzyko zakrztuszenia się przez pacjenta płynami i śliną. Dentysta ma prawo odmówić zabiegu, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie kanałowe czy ekstrakcje, ze względu na dobro pacjenta. Kaszel, katar, nie tylko utrudniają swobodne oddychanie, ale narażają zarówno lekarza, personel jak i pozostałych pacjentów w gabinecie na zarażenie się. Jeśli nie czujemy się w pełni zdrowi, zostańmy w domu a wizytę przełóżmy na inny termin.
  • Opryszczka czy afta to kolejne przeciwwskazanie do leczenia stomatologicznego. Jeśli opryszczka wystąpiła na ustach czy w okolicach ust pacjenta, żaden zabieg dentystyczny nie może zostać przeprowadzony, ponieważ jest to wirus który szybko się rozprzestrzenia. Podczas leczenia lub nawet samego badania może dojść do podrażnienia zmiany, która jest bardzo wrażliwa, wtedy istnieje ryzyko pęknięcia pęcherzyka z zainfekowanym płynem surowiczym i wirus opryszczki HSV-1 może rozsiać się na większą powierzchnie błon śluzowych w jamie ustnej. Poza tym wirus opryszczki jest wyjątkowo agresywny i zarażliwy więc narażony jest lekarz dentysta i personel. Afty to małe wrzody otoczone rumieniem zapalnym, które pojawiają się w jamie ustnej. Zwykle są niewielkie i pojawiają się w skupiskach po kilka sztuk. Najlepszym wyjściem w przypadku wystąpienia tego typu zmian jest odłożenie wizyty do czasu całkowitego zaleczenia opryszczki lub afty i poprawy stanu zdrowia.
  • Menstruacja również bywa powodem, kiedy stomatolog może przełożyć wizytę, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi np. ekstrakcja zęba. Mimo że ekstrakcje zębów są na ogół w pełni bezpiecznymi procedurami, to warto zachować środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Podczas miesiączki nalęzy unikać zabiegów chirurgicznych(tj.: ekstrakcja zęba, zabiegów rekonstrukcyjnych na dziąsła, wszczepienie implantów stomatologicznech itp.) gdyż w tym czasie zmniejsza się krzepliwość krwi i rośnie ryzyko wystąpienia krwotoków. Zaplanujcie wizytę tak aby Pacjentka czuła się jak najbardziej komfortowo lub po prostu przełużcie na inny termin.
  • Ciąża już od dawna przestała być traktowana jak choroba, mimo to przy wizytach stomatologicznych, nadal wskazana jest przy niej większa ostrożność i wstrzemięźliwość. W czasie ciąży nie wykonujemy zdjęć RTG, tylko w pilnych sytuacjach, gdy zajdzie nagła potrzeba diagnostyki. Warto również pamiętać, że w ciąży jak i w okresie karmienia, nie powinniśmy wybielać zębów, dotyczy to zarówno wybielania metodą profesjonalną w gabinecie, jak i gotowych zestawów z apteki lub drogerii.Po pierwsze wpływ substancji odpowiedzialnych za zmianę odcienia zębów na płód jest nadal słabo zbadany. Po drugie preparaty wybielające mogą spowodować tymczasową nadwrażliwość dziąseł, które z powodu burzy hormonów i tak są wyjątkowo podatne na infekcje, obrzęk i krwawienie. Natomiast bezpiecznie możemy usunąć kamień nazębny, co nie tylko oczyści zęby z nieestetycznych, powierzchownych osadów, ale przy okazji zapobiega chorobom dziąseł. Z kolei z decyzją o założeniu aparatu ortodontycznego, licówek czy zabiegami chirurgicznymi lepiej poczekać na rozwiązanie ciąży. Nie wyklucza to jednak standardowych wizyt kontrolnych i leczenia stomatologicznego.

Oferowane Zabiegi

Poznaj listę oferowanych przez nas zabiegów

Sprawdź

Aktualności

Przeczytaj najnowsze aktualności

Sprawdź

Nasza Galeria

Zobacz naszą galerię zdjęć

Sprawdź